fallback

Бизнесът представи на прокуратурата три сигнала за нарушения в енергетиката*

Работодателите съобщиха за нередности при фотоволтаичните централи, американските ТЕЦ-ове и при решение на КЕВР

16:31 | 30.09.15 г. 7

Три са сигналите за нарушения, които представиха днес четирите национално представени работодателски организации (БКС, БТТП, АИКБ и КРИБ) пред главния прокурор. Те са свързани с фотоволтаичните централи, т. нар. американски ТЕЦ-ове и за нарушения, извършени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), съобщават от работодателските организации.

От бизнеса не уточняват какъв е източникът на техните сигнали. По отношение на фотоволтаичните централи те уведомяват прокуратурата за нарушения, свързани с работата на съоръженията през нощта и за изкупуване на електрическата енергия от централи, които още не са били въведени в експлоатация.

Работодателите повдигат и въпроса за собствеността на дружествата, които управляват такива централи, и изразяват своите опасения, че може да има конфликт на интереси при вземането на решения за сектора от различни институции.

Липсва прозрачност относно собствеността на проектните компании и при сключването на договорите за AES Гълъбово и КонтурГлобал, посочват още четирите работодателски организации. В своя сигнал до прокуратурата те са посочили, че сключените сделки са неизгодни за държавните енергийни дружества, което води до задължително изкупуване на електрическа енергия. Това е в нарушение на правилата за конкуренция на ЕС, допълват още представителите на бизнеса.

„Предвид обстоятелството, че първоначалните инвеститори са американски компании, които са подчинени на американското законодателство, национално представените работодателски организации предлагат на прокуратурата да сезира компетентните американски власти по реда на щатския Закон за чуждестранните корупционни практики“, се казва още в становището на четирите организации, разпратено до медиите.

Що се отнася до нарушенията на КЕВР, в становището са представени опасенията от подмяна на решение на регулатора, касаещо нетното специфично производство на електроенергията от фотоволтаичните централи, с което се облагодетелстват тези централи. 

При внасянето на сигналите председателят на КРИБ Кирил Домусчиев отбеляза, че само сключваните неблагоприятни договори и анекси с двете американски централи в Маришкия басейн „водят ние да плащаме от джоба си 330 млн. лева – 340 млн. лева на година над пазарната цена“.

Домусчиев сочи и нередности при изграждането на AES Гълъбово (ТЕЦ Марица Изток 1) – оскъпяване на проекта с 300 млн. евро, спрямо началните малко над 1 млрд. евро, както и неизпълнение на първоначално заложените параметри – вместо две турбини от 300 мегавата са изградени две от 200 мегавата.

За КонтурГлобал (ТЕЦ Марица Изток 3) пък планираната инвестиция е била 470 млн. долара, която се „надува до 700 млн. евро“, посочва Домусчиев и допълва, че увеличените инвестиционни разходи всъщност се заплащат от потребителите чрез преференциалните цени.

Работодателите имат сведения и за промяна в договорите с централите, които предвиждат съоръженията да останат за инвеститорите, а не да бъдат прехвърлени на държавата след определен период на експлоатация.

Домусчиев посочва, че договорите с двете централи са подписани от правителството на Иван Костов, а Божидар Данев от БСК допълва, че в последствие има подписани анекси и от правителството на Сергей Станишев. 

* Информацията е допълнена с коментарите на лидерите на работодателските организации при внасянето на сигналите

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:17 | 14.09.22 г.
fallback